Kilka słów o ubezpieczeniach OC

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że każdy zarejestrowany samochód musi zostać ubezpieczony. I choć początkowo wielu kierowców narzekało na dodatkowe koszty i obowiązek wykupywania ubezpieczenia, po bardzo krótkim czasie przekonali się, że naprawdę warto ubezpieczyć swój samochód.

Ubezpieczenie OC gwarantuje bowiem spłatę przez ubezpieczalnie wszelkich szkód uczynionych przez właściciela ubezpieczonego pojazdu osobom trzecim. Jeżeli w trakcie jazdy, podczas wsiadania i wysiadania, a także rozładowywaniu uszkodzimy czyjeś mienie bądź spowodujemy uszczerbek na zdrowiu, ubezpieczalnia wypłaci poszkodowanemu odpowiednie odszkodowanie. Co w przypadku ubezpieczenia OC znaczy odpowiednie? Otóż warto zaznaczyć, że ubezpieczenia OC regulowane są odrębnymi przepisami, przez Ustawę o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jak fakt ten ma się do realiów? Otóż tak, że umowy o ubezpieczenie OC są jednolite, niezależnie od firmy ubezpieczeniowej. I choć kwota składek ubezpieczeniowych w każdej ubezpieczalni jest nieco odmienna, to gwarantowana suma odszkodowania jest zawsze stała. Stąd też, chcąc wykupić OC samochodowe, można bez obaw o konsekwencję kierować się tylko i wyłącznie ceną składki ubezpieczeniowej. Najtańsze ubezpieczenie w There is a large variety of Vales +2 diets available today. tym wypadku wcale nie znaczy gorsze. Umowę ubezpieczenia OC najczęściej podpisuje się na okres 12 miesięcy, przy czym bez odpowiedniej informacji o rezygnacji, zostaje ona automatycznie przedłużana. W szczególnych przypadkach można umowę OC podpisać na krótszy okres czasu.

Przypadki te są jednak ściśle określone przez odpowiednie przepisy i dotyczą na przykład tymczasowego pobytu samochodu w kraju. W związku z faktem, że ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, podlega ono kontroli uprawnionych funkcjonariuszy prawa, dlatego też, podczas korzystania z samochodu należy zawsze mieć przy sobie dowód jego wykupienia. Brak aktualnego ubezpieczenia wiąże się z wysokimi sankcjami pieniężnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *