Jak bezpiecznie korzystać z kalkulatora OC?

Wielu korzystanie z internetu wciąż przysparza trudności. Nie dlatego, że surfowanie po nim jest skomplikowane, a ze względu na przyzwyczajenia i bariery, które są nie do przeskoczenia. O ile jeszcze przejrzenie bieżącym wiadomości jest do przyjęcia, o tyle już „zdradzanie” osobistych informacji stanowi dla nas problem. Bo osobiste wydają się dla nas dane, którymi „wyróżnia” się jeszcze kilkadziesiąt milionów ludzi. A właśnie takich danych wymaga od nas kalkulator OC, przy obliczaniu składki ubezpieczenia. Jak się z nim oswoić? Jakich danych będzie wymagał, a jakich nigdy od nas nie chce? Jak bezpiecznie korzystać z „automatycznego doradcy”?

Zacznijmy od opisu specyfiki działania takiego narzędzia. Jego zadaniem jest wyliczenie odpowiedniej składki na podstawie oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego i danych, które otrzyma od zainteresowanego ubezpieczeniem. Dane, które będą potrzebne możemy podzielić na te dotyczące pojazdu, kierowcy i ubezpieczenia.
Dane dotyczące ubezpieczenia
W tym miejscu kalkulator „spyta” nas o to, dla jakiego ubezpieczenia chcemy wyliczyć składkę. Z pewnością pojawi się też pytanie gdzie wcześniej mieliśmy ubezpieczony pojazd, jeśli w ogóle mieliśmy. I to w zasadzie wszystko.
Dane dotyczące pojazdu
Kalkulatory OC wymagają od nas zwykle podania informacji o pojeździe. Nie będzie to jednak numer silnika, czy kolor samochodu. Ubezpieczycieli bardziej interesują czynniki, które determinują wysokość ubezpieczenia. Będą to informacje o pojemności skokowej silnika, przebiegu pojazdu, roku jego produkcji, ewentualnych stłuczkach, miejscu garażowania.
Dane dotyczące kierowcy
I w tym przypadku nie musimy zdradzać najbardziej osobistych informacji ze swojego życia. Będziemy jednak musieli podać datę swojego urodzenia, staż posiadania prawa jazdy, ewentualne stłuczki w roku poprzednim, czasem też płeć.
Na tej podstawie kalkulator wyliczy nam OC na samochód osobowy. Potem pozostaje już tylko wybór odpowiedniej oferty, jednak to należy już do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *