Kiedy nie otrzymamy odszkodowania? Wydanie rozszerzone

Wykupujemy AC ze świadomością, że w razie wypadku, czy też uszkodzenia pojazdu przez nas, czy przez osoby trzecie, które ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie posiadają, otrzymamy stosowne do szkody odszkodowanie.

W praktyce sprawa z autocasco wygląda trochę inaczej – odszkodowania możemy nie otrzymać w bardzo wielu różnych przypadkach, o których nawet nie pomyślelibyśmy. Jakich? Pisaliśmy już o tym, jednak dość ogólnie – czas na wersję zdecydowanie rozszerzoną.

  1. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) ubezpieczyciele często zastrzegają sobie, że odszkodowanie może nie zostać wypłacone, jeśli wartość szkody jest znikoma, z czego znikoma to dla firmy taka do 500 złotych. Można oczywiście ten maleńki szczegół ominąć, jednak wtedy wzrasta wysokość składki AC.
  2. Umowy są często tak skonstruowane, że jeden z punktów określa, że ubezpieczony zgadza się na pokrycie części kosztów, z tytułu poniesionej szkody, jeśli więc nasze auto zostanie porysowane, a koszt lakierowania to 1000 złotych, całkiem możliwe, że od firmy otrzymamy połowę.
  3. Dość logiczne jest to, że jeśli nasz pojazd zostanie skradziony bądź okradziony przez naszą nieuwagę, czy nieroztropność (pozostawimy auto otwarte albo co gorsza kluczyk w stacyjce), to odszkodowania możemy nie otrzymać. Jednak pozostawienie panelu radioodtwarzacza „na widoku” również może skusić złodzieja, wtedy też z odszkodowaniem możemy się pożegnać.
  4. Jeśli pożyczymy auto komuś, kto nie jest właścicielem ani współwłaścicielem pojazdu to z otrzymaniem odszkodowania również może być problem.
  5. Wykupując autocasco powinniśmy również zwrócić uwagę na to, jaką liczbę kompletów kluczyków posiadamy. Jeśli zgubimy którykolwiek i nie zgłosimy tego faktu ubezpieczycielowi bądź też nie wymienimy zamków i jeśli dojdzie do kradzieży, to z uzyskaniem odszkodowania również może być problem.
  6. Oczywiste jest to, że z odszkodowaniem możemy się pożegnać, gdy uszkodzimy auto, prowadząc pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *