Autocasco – czy to się opłaca?

ubezpieczenie autocascoCzy ubezpieczenie AC jest zbędnym wydatkiem czy praktycznym pomocnikiem? Kiedy warto wykupić polisę autocasco i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Każdy posiadacza samochodu, co roku kiedy kończy się ważność ubezpieczenia komunikacyjnego, zadaje sobie pytanie czy warto inwestować w ubezpieczenia dodatkowe jakimi są ubezpieczenia autocasco? Wszystko to zależy od kwoty jaką posiadamy, oraz wieku auta którym jeździmy.Trzeba mieć na uwadze, że ubezpieczenia autocasco to ubezpieczenia dodatkowe, których nie musimy nabywać. Ubezpieczenia takie dają nam komfort psychiczny w przypadku jeśli coś złego przydarzy się naszemu samochodowi z naszej winy (np. zderzenie ze zwierzętami, uszkodzenie pojazdu w wyniku działania żywiołu, itp.). Wtedy ubezpieczenia takie, zapewniają w zależności od opcji jaką mamy wykupioną holowanie, oraz naprawę pojazdu.

Druga strona medalu to koszt ubezpieczenia, który obciąża naszą kieszeń. W zależności od rodzaju auta, jego wieku, koszt ubezpieczenia wynosi od kilku do kilkunastu procent wartości auta. Według zależności im starszy pojazd, tym większy koszt ubezpieczenia. Należy pamiętać także o wzroście składki rocznej w przypadku skorzystania z ubezpieczenia autocasco.

Ubezpieczenia autocasco są obowiązkowe, jeśli nabywamy auto posiłkując się kredytem bankowym. Wtedy takie ubezpieczenia są wymagane przez bank jako zabezpieczenia dodatkowe. W przypadku auta kilkuletniego koszt ubezpieczenia AC jest zdecydowanie większy do wartości auta, niż ma to miejsce w przypadku auta nowego. Należy jeszcze pamiętać o fakcie, że jeśli myślimy o zakupie takiego rodzaju ubezpieczenia może zaistnieć sytuacja, że firma ubezpieczeniowa może nam odmówić sprzedaży ubezpieczenia autocasco powołując się na wiek auta.

Ostatnią rzeczą na którą warto zwrócić uwagę, to ogólne warunki umowy w przypadku zawarcia dodatkowego ubezpieczenia autocasco. Należy uważnie je czytać, ponieważ w wielu towarzystwach istnieją wykluczenia, które powodują brak wypłaty środków w przypadku zgłoszenia szkody z tytułu ubezpieczenia autocasco (np. kradzież samochodu razem z zostawionymi dokumentami ubezpieczeniowymi, lub uszkodzenia pojazdu pod wpływem jazdy w stanie upojenia alkoholowego).