Ograniczenia w uzyskaniu odszkodowania

Nie chodzi tutaj oczywiście o ograniczenia drogowe, choć tych powinniśmy przestrzegać przede wszystkim. To podstawa, ponieważ dozowane odpowiednią miarą rozsądku prowadzenie pojazdów mechanicznych spowoduje, że z pewnością będziemy mniej narażeni na ewentualne wypadki. Oczywiście uzyskanie odszkodowania jest samo w sobie dobre, jeśli otrzymamy sporą kwotę, ale najbardziej przecież liczy się ludzkie zdrowie i życie. Co jednak jeśli dojdzie do niewątpliwie nieszczęśliwego zdarzenia i będziemy musieli się starać o zadośćuczynienie? O czym warto pamiętać, aby któraś ze spraw nas nie zablokowała?

 

Droga do uzyskania odszkodowania jest często wyjątkowo kręta i długa i dosłownie i w przenośni musimy się o nie nieźle ubiegać. Aby móc wyegzekwować należyte odszkodowanie, musimy się przede wszystkim dobrze przygotować do całego   procesu i poradzić sobie ze sprawą możliwie najsprawniej. Należy przygotować się pod wieloma aspektami – nie wspominając już samo dobre nastawienie psychiczne, niezwykle istotne, tak jak w mocnym serialu kryminalnym są dowody. Nasz prawnik na zasadzie takiej dokumentacji ocenia możliwie najwyższy koszt roszczeń.

 

Zadaniem prawnika jest także dojście do faktu, w którym przeciwna strona jest winna choć w minimalnym stopniu za konkretny wypadek, inaczej ciężko będzie nam walczyć o uzyskanie odszkodowanie. Niezebranie i nieprzedstawienie dostatecznych dowodów na odpowiedzialność drugiej strony może skończyć się tym, że po prostu nie zdołamy odzyskać jakiegokolwiek zwrotu kosztów, jak np. w przypadku zwrotu kosztów leczenia. Dlatego też o zebranie wszelkich dowodów należy zadbać z każdej strony i warto to robić już na miejscu zdarzenia. Należy pamiętać o tym, żeby podczas wypadku zachowywać w miarę trzeźwy umysł, mimo że sytuacja bardzo często jest naprawdę ciężka. Nie wolno nam zapominać o wezwaniu policji, która zbierze odpowiednie i przede wszystkim niepodważalne materiały. Jeśli mamy taką możliwość, to powinniśmy zadbać także o zebranie chociaż jednego świadka, który widział całe zdarzenie, spisanie jego danych personalnych i telefonicznych lub chociaż numeru rejestracyjnego auta. Posiadając tak rozległą dokumentację, jesteśmy w stanie śmiało pokonać wszelkie ograniczenia.