Kilka słów o OC

Mówiąc o OC nie należy zapomnieć o najważniejszej podstawie, która reguluje przepisy dotyczące ubezpieczenia samochodów, czyli o ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2003 roku. To właśnie tam znajdują się wszelkie informacje dotyczące ustalania wysokości składek tego ubezpieczenia oraz te o Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i Ubezpieczeniowych Funduszu Gwarancyjnego.

Polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych rośnie w siłę i ciągle się rozwija. Widać to po coraz to większej ilości firm oferujących tę możliwość ubezpieczenia oraz coraz większej różnorodności ofert, a także ich promocji we wszystkich mediach. Obecnie w Polsce istnieje około 50 firm, które świadczą usługi w zakresie podpisywania umów odpowiedzialności cywilnej. Ciekawostką może się okazać fakt, że odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, każda firma ubezpieczeniowa zarejestrowana na jej terenie, może sprzedawać je we wszystkich krajach Wspólnoty. Czy to dobrze, czy źle, nie mnie oceniać. Nie można jednak zlekceważyć tego, że dzięki temu faktowi na rynku istnieje coraz większa konkurencyjność, a co za tym idzie, niższe ceny są jakoby wymuszone.

To, jaka będzie wysokość składki OC zależy od poszczególnych ubezpieczalni. Nie mogą jednak ustalać cen z kosmosu, ponieważ czuwa nad nimi Komisja Nadzoru Finansowego. Dzięki temu wysokość tej składki nie może być wymyślona czy absurdalna. Gdy przekazuje się informacje do KNF, ubezpieczalnie muszą podać dane dotyczące podstawy ustalenia, analizy szkodliwości, kosztów obsługi ubezpieczenia i statystyk z ubiegłych okresów. Korzystają na tym i klienci i te właśnie firmy.

Dzięki tym zmianom wzrosła liczba ofert kierowanych do poszczególnych klientów (kierowców w różnym wieku, kierowców z doświadczeniem, posiadaczy konkretnych samochodów).

Firma ubezpieczająca to złoty rynek, który nigdy się nie wyczerpie. Samochodów jest coraz więcej, a więc większa jest potrzeba ich ubezpieczania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *