Na zimne dmuchaj

      Masz dosyć swojego ukochanego, ale już sędziwego samochodu? Większość z nas już ma za sobą swoje pierwsze rozstania ze swoimi towarzyszami wypraw, krótkich i długich podróży itp.

      Jeżeli jesteś tym szczęściarzem i masz nowe auto, a tym samym jeszcze mnóstwo czasu do wymiany go na nowszy model i tak nie ominą cię formalności, oraz kwestie ubezpieczenia.

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC i AC, jest tak samo ważne jak wymiana opon letnich na zimowe.

    Początkowi kierowcy mają przed sobą pełen obszerny wachlarz wyboru wśród firm ubezpieczających. Każda jedna propozycja wydaje się lepsza od drugiej. Często rodzą się dylematy, gdzie i za ile ? co jest najważniejsze, aby wybrana firma była solidna. Nie zawsze dobrym wyjściem jest pytanie po rodzinie, często ludzie starsi są przyzwyczajeni od lat do swoich starych ofert, które nie zmieniają się od lat. My jako nowi klienci jesteśmy dużo bardziej wymagający, oprócz tego że liczymy na uczciwą obsługę, to jeszcze chcemy za to okazyjnie zapłacić.

    Dobrym rozwiązaniem jest zbieranie informacji na forach internetowych, gdzie aż pęka od szczerych i bardzo obiektywnych komentarzy oraz opinii na temat aktualnych ofert firm ubezpieczeniowych. Im więcej pozytywnych opinii na temat jeden firmy od różnych foro-manów tym łatwiej jest podjąć nam odpowiednią decyzję.

   Konieczne jest dokładne przeanalizowanie OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia) i najlepiej porównanie jej z warunkami innych ubezpieczalni. Na co zwracać szczególną uwagę, żeby nie wykupić ubezpieczenia „od niczego”? Gdzie szukać haczyków?

   Ważne abyśmy zwrócili uwagę na zapisy dotyczące szkód nie objętych polisą – w szczególności, czy ubezpieczeniem jest objęta kradzież! A jeśli tak, to w jakich okolicznościach oraz z jakimi zastrzeżeniami. Być może trzeba będzie dopłacić także za ubezpieczenie szyb i wyposażenia dodatkowego.

    Miejsce i sposób naprawy szkody. Warto dobrze wybrać sposób likwidacji szkody – bezgotówkowa naprawa w autoryzowanym warsztacie danej marki (lub ubezpieczyciela), albo otrzymanie z ubezpieczalni gotówki na podstawie wyceny rzeczoznawcy. W przypadku samochodów nowych, warto rozważyć opcję naprawy w autoryzowanym serwisie, by nie tracić gwarancji. Jedną z ważniejszych rzeczy jest gwarantowana suma ubezpieczenia. Gwarancja dawana przez ubezpieczyciela, że w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej wypłaci wartość samochodu z chwili zawierania umowy (lub wartość nowego samochodu – w przypadku ubezpieczania nowego samochodu). Często istnieje coś takiego jak minimalna wysokość zwracanej kwoty zawarta w umowie, poniżej której zakład ubezpieczeniowy nie zwraca kosztów naprawy. Czyli za drobną szkodę trzeba płacić, pomimo posiadania polisy AC, z własnej kieszeni! Warto uważać na procedury i terminy zgłaszania szkody – pamiętając, że ogólnie i tak najlepiej zgłaszać szkody jak najszybciej, jeżeli przekroczysz termin, a w umowie będzie przekroczony, to firma uzna to za twoje niedbalstwo.

    Tak przygotowany i wzbogacony o różne opinie foro-manów możesz samodzielnie wybrać najlepszą z aktualnych ofert przedstawionych na rynku ubezpieczeń, i to nie tylko w kwestii samochodu, przy okazji na dowiesz się o polisach i ubezpieczeniach mieszkania, na życie, w razie wypadków, czy nagłej choroby.