Rodzaje ubezpieczeń OC

ubezpieczenie OCUbezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, to nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Obecnie, na rynku jest wiele rodzajów ubezpieczeń OC, chroniących nas od wielu nieprzyjemnych konsekwencji własnych błędów. Co może dać nam polisa OC?

Po co OC?

Ubezpieczenia OC, chronią nas przed konsekwencjami i roszczeniami osób, które z naszej winy, doznały szkody. Tego typu ubezpieczenie pozwala na pokrycie większości kosztów, związanych z koniecznością naprawy wyrządzonej szkody. Nie ma ludzi nie omylnych, a do tego często, zupełnie nieświadomie wyrządzamy komuś szkodę. Nawet jeśli zdarzenie było całkiem przypadkowe – forma zadośćuczynienia będzie całkowicie materialna – a jej wysokość może poważnie nadszarpnąć nasz budżet. Większość tego typu polis obejmuje wyłącznie wypadki losowe, wyłączając te spowodowane z premedytacją. Większość ubezpieczycieli odmawia także wypłaty odszkodowania, jeśli zdarzenie powstało pod wpływam środków odurzających. Jakie rodzaje ubezpieczeń OC można wykupić?

OC prywatne

Wykupienie OC prywatnego – zależnie od zakresu i rodzaju polisy – może zabezpieczać nas od wielu szkód, wyrządzonych innym osobom. Takie ubezpieczenie może obejmować szkody, powstałe na skutek nieostrożności naszych dzieci lub też te, których dokonał nasz zwierzak (choć zwykle polisa nie obejmuje szkód, jakie wywołały psy z ras agresywnych). OC prywatne często jest też dołączane do ubezpieczenia mieszkania, dzięki czemu, koszty zdarzeń losowych – jak np. zalanie sąsiada – w większości pokryje ubezpieczyciel. Zaletą tego typu ubezpieczeń jest to, że pozwalają na zabezpieczenie się przed wieloma, nieprzewidzianymi sytuacjami. Warto zwracać uwagę na zakres obowiązywania takiej polisy. Najlepiej wybierać te, które chronią nas w dowolnym miejscu (często oferuje się tanie ubezpieczenia, które np. nie obejmują wypadków, jakie miały miejsce poza naszym miejscem zamieszkania). Warto też wybierać polisy, które zabezpieczają nas w czasie aktywnego wypoczynku. Jeśli na przykład na nartostradzie, spowodujemy wypadek, w którym ucierpi inny narciarz – polisa pokryje większość kosztów naprawy wyrządzonej szkody.

OC zawodowe

Tego typu polisa jest obowiązkiem w przypadku zawodów, w których praca wymaga szczególnych umiejętności i wiąże się z wysokim ryzykiem. Taka polisa to podstawa dla lekarza, architektów czy też prawników. Jednak, niezależnie od branży, w jakiej pracujemy, ubezpieczenie OC może zapobiegać wielu nieprzyjemnym konsekwencjom naszych błędów. Nie ma ludzi nieomylnych, warto więc zawczasu zadbać o to, by mieć środki na naprawę ewentualnych szkód, wyrządzonych naszym klientom. Poza zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa, taka polisa zwiększa także wiarygodność danej firmy i może stanowić duży krok w pozyskaniu wiernych i zaufanych klientów. Także dla pracodawcy bardzo ważne jest ubezpieczenie OC pracowników. Zazwyczaj to on odpowiada za szkody wyrządzone przez swoich pracowników – dlatego świadczenie z polisy OC może pokryć znaczną część kosztów, związanych z naprawą konsekwencji spowodowanych przez błędy pracowników.

Jeden komentarz na temat “Rodzaje ubezpieczeń OC

  1. Szczerze mówiąc sama jeszcze do niedawna byłam przekonana, że ubezpieczenie OC to wyłącznie ubezpieczenie samochodowe, jak się później okazało większość moich znajomych myślała podobnie. Jakie było ich zdziwienie, gdy zaczęłam im wymieniać przeróżne rodzaje OC np. OC dla posiadaczy psów, czy też rowerzystów 😉

Komentowanie jest wyłączone.