Mamy już wybraną ofertę ubezpieczenia OC, jesteśmy zadowoleni, bo wybraliśmy najlepszą z możliwych opcji, a pomógł nam w tym specjalnie skonstruowany kalkulator OC. Możemy teraz cieszyć się świeżo zakupionym pojazdem, popisując się przed kolegami z pracy, nie myśląc już o sprawach formalnych. Mamy jednak do wyboru dwie opcje. Albo spoczniemy na laurach i zajmiemy się dalszym poznawaniem tego co kryje przed nami szeroko rozumiana dorosłość albo bardziej wgłębimy się w temat ubezpieczeń samochodowych.
Wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad opcją drugą proszę o zostanie przy monitorach. Zostanie tu wytłumaczone pojęcie ubezpieczenia auto casco, czyli wariantu skierowanego do wszystkich przezornych. Nie jest to rzecz obowiązkowa, ale warto się w nią wyposażyć.
Zacznijmy od podstaw. Czym jest ubezpieczenie auto casco, w skrócie nazywane AC? Zaliczane jest ono do grupy ubezpieczeń komunikacyjnych. Przedmiotem umowy mogą być wszystkie samochody zarejestrowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, zgodnie z przepisami prawnymi o ruchu drogowym. Umowa, tak samo jak w przypadku OC, zostaje zawarta na 12 miesięcy od jej podpisania. Dokumentem potwierdzającym jej zawarcie jest polisa. Polisa auto casco obowiązuje nas w przypadku, gdy:
- sami ponosimy winę za uszkodzenie pojazdu
- sprawca, który jest winny stracie nie jest znany
- szkodę uzyskaliśmy w wyniku zderzenia ze zwierzęciem, które niespodziewanie wyskoczyło nam na drogę
- sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia
- nasze auto zostało ukradzione
- uszkodzenie zostało popełnione przez siłę żywiołów natury
Nie mamy co liczyć na odszkodowanie, gdy sami zachowamy się niezgodnie z prawem, czyli wtedy, gdy:
- uciekniemy z miejsca wypadku
- użyjemy samochodu do popełnienia wykroczenia
- prowadziliśmy auto bez dowodu rejestracyjnego i/lub prawa jazdy
- podczas jazdy samochodem byliśmy pod wpływem środków odurzających np. alkoholu
Na koniec cenna uwaga- nie zgłaszaj szkód, które nie przekraczają 1% wartości twojego samochodu.